2010'lar Geride, Yaşattıkları Hafızamızda Kaldı!

2010'lar Geride, Yaşattıkları Hafızamızda Kaldı!

2010’lu yılları geride bırakırken ülke futbolu yine birbirinden enteresan olaylara sahne oldu. Adeta geçen her gün bizlere “Bu da sadece bizim ülkemizde olurdu zaten.” dedirtmeyi başardı. İşin tuhaf tarafı ise bu yaşananlar vatandaşlarımızda şaşkınlıktan çok “Ne zaman olacak diye bekliyorduk.” tepkisi yarattı. Böyle enteresan durumlar dünya futbolunda da karşımıza çıksa vatandaşlarımız bu durumlara olan alışkanlıktan dolayı sadece “Kedi bir tarafını görmüş yara zannetmiş.” Diye tepki verir hale geldi.

Taç Mahal

Galatasaray’ın sarı-kırmızı forması ile özdeşlesen en önemli isimlerden birisi hiç şüphesiz Sabri Sarıoğlu’dur. Yıllarca terlettiği, futbol kariyerin yeni Emre Belözoğlu olarak başlayan ve karşılaştıkları her seferinde gerçek alfa benim dercesine tartışamaya giren Sabri’nin Göztepe’ye transferi beklenmedik bir durumdu. Adından bir şekilde bahsettirmeyi başaran Sabri, Göztepe’de yapmış olduğu trivela ile yine gündemi belirlemişti. Sağ taraftan ceza sahasına doğru giren Sabri’nin trivelası taça gidince “Trivela’nın Gerçek Kahramanı” olarak lanse edildi doğal olarak. Sabri’nin bu durumla ilgili açıklaması ile şöyle oldu: “Baktım herkes trivela sevdalısı olmuş. Daha iyisini yaparım dedim ve yaptım. Haftalarca konuşuldu. Ayrıca ben trivela ile gol atarım demedim trivela yapabilirim dedim. Gördünüz yaptım. Zaten taçla özdeşleşmiş biri olarak trivelayı da taca atmam olması gerekendi, oldu.” dedi. Kendisini eleştirenlere ise: “Adam hayatı boyunca sokakta pis burunla cam kırmış burada bana sallıyor. Arkamdan konuşanın bağcıklarını birbirine bağlar taca yollarım.” diye açıklama yaptı.

Göztepe’ye transferi ile alakalı da bir açıklamada bulundu Sabri Sarıoğlu: “Galatasaray forması giyerken bir gün kampa gittik. Göztepe’de aynı yerde kamp yapıyormuş. Kampın son günü iki takımda aynı anda ayrıldı otelden. Kardeşim iki takımında forma rengi aynı ufak bir karışlık olmuş yanlış otobüse binmişim. Hemen uyumuştum zaten gözümü İzmir’de açınca bir yanlışlık olduğunu fark ettim bunu öğrenmek için Muslera’yı bulmaya çalıştım olmadığını görünce gerçeği anladım. Hazır gelmişken de Göztepe’de kalmaya karar verdim dönüş yolu gözümde büyümüştü biraz. Ne demişler “Adam şaşırınca eşi bacanak dermiş.”

Burak ATTI! Gol Oldu

Burak Yılmaz attığı gollerle ülke futbolunun gelmiş geçmiş en iyi golcülerinden biri olmayı başardı. 4 büyük takımda da forma giymiş olması, Çin’e gidip ülke futbolunu temsil etmesi onu özel kılan durumlar arasında. Bunun yanı sıra maç esnasında kendisini yere atması da onun önemli özelliklerinden birisi hiç şüphesiz. Çin’den Trabzonspor’a dönmesi “Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yerin kürkçü dükkanı olması” olayını özetler nitelikteydi. Bir Trabzonspor maçında rakip ceza sahasında kendisi yere atarken daha inandırıcı olması adına ayarı biraz kaçırmış ve Trabzon’da yaptığı atlayış İstanbul’da son bulmuştu. Böylelikle de Beşiktaş’a transferi gerçekleşti.

Burak Yılmaz: “Bir gün maçtayız, ceza sahasına girdim baktım savunası hamle yapıyor attım kendimi yere. Ama nasıl bir el ayarım varsa biraz kantarın topuzunu kaçırmışım kendimi Vodafon Park’da buldum. Çocukluğumdan beri tuttuğum takımlardan biri olan Beşiktaş formasını tekrar üstüme giydiğim için mutluyum. Zaten bir gün geri dönmek istiyordum. Sonuçta azimli sıçan taşı delermiş, istedim ve buradayım. Bundan sonra hedefim atlayışımı geliştirip Marsspor’a transfer olmak. Beni bilen bilir mahallede top oynarken üstümde her zaman Marsspor forması olurdu. Kolumu kessem kanım kızıl kızıl akar.”

Kol Bozuk

Dünyaca ünlü teknik adam Dick Advocaat’ın Fernerbahçe’nin başına geçmesi ses getiren bir olaydı. Hem teknik dehası hem de Dick’in ismi ile yapılacak şakalar düşünüldüğünde ülke futboluna damga vurması kaçınılması mümkün olmayan bir durumdu. İlk geldiğinde “Şimdi Dick’i tuttunuz.” Yorumları yapılan teknik adam başarıları ile değil ama açıklamaları ile ülke futbolunda adından söz ettirdi. Fenerbahçe ile ilgili yaptığı açıklamada: “Takımda şampiyon olabilecek kalite ve kapasite yok ben ne yapabilirim?” diyen Dick, tepki çekmişti.

Dick Advocaat: “Fenerbahçe çok büyük bir kulüp buraya büyük umutlarla geldim. Tesise ilk geldiğimde her şey çok güzeldi son derece gelişmiş tesis vardı. Büyük bir hevesle ilk antrenmanıma çıktığımda ise işler değişti. Ben gelene kadar topsuz idman yapıp ısınıyordu futbolcular. Meğer ben öyle zannetmişim. Adamlar topun ne olduğunu bilmediği için sağa sola koşuşturuyormuş. İlk haftam oyuncularıma topu öğretmekle geçti. Sonuçta futbol bir oyun ve ben Türkiye’ye bu oyundan keyif almaya gelmiştim. Adamlar bana bozuk kolu vermiş.”

Author

Admin

tabela internetten para kazanma yazılım şirketleri sosyal medya ajansı