Hava Topuna Çıkma Standartlarını Değiştiren Adam: Maradona

Hava Topuna Çıkma Standartlarını Değiştiren Adam: Maradona

Diego Armando Maradona çevik bacakları ile futbol dersi vermesinin yanı sıra voleyboldaki yeteneği ile de bilinir. Küçüklüğünden beri annesinin isteği üzerine voleybol oynayan ama bir yandan futbol sevgisinden vazgeçemeyen Maradona seçim yapma zamanı geldiği zaman kafa karışıklıkları yaşamasına rağmen tercihini futboldan yana kullanmıştır. Almış olduğu voleybol eğitimi ise onun efsaneleşmesinde rol almıştır.

 

Maradona’yı Nasıl Bilirdiniz?

Arjantin tarihine damga vuran efsane futbolcu hakkında büyüdüğü sokakta yapılan röportajlar sırasında onu sevenlerin Maradona’ya bir futbolcudan fazlası gözüyle baktığı ortaya çıkıyor.

Mahalle bakkalı:” Maradona ufacık çocukken plastik şişelerden top yapıp oynardı. Bir iki günde bir dükkanın camını indirip kaçardı ve parasını ödemezdi. Ailesi yokluk içinde olduğu için veresiye alışveriş yapardı ama bana olan cam borçları bundan daha fazla. Bir gün dükkanın önünde oturmuş çay içiyordum Maradona’da bir yerlerden top bulmuş koşturuyor. Topa bir vurdu, top dükkanın bir camından girip diğerinden çıktı. Öfkeyle ağıza alınmayacak küfürler ettim ama büyük bir futbolcu olacağını o gün anlamıştım.”

Mahalle Berberi:” Maradona çok acayip bir çocuktu. Mahalleli ona “Fırtına” derdi. Bana gelip sürekli saçlarını yaptırır sonra da kızlarla buluşmaya giderdi. O zamanlardan belliydi büyük bir golcü olacağı. Parasal durumu iyi olmadığı için yanıma çırak olarak almıştım. Gelen müşteriler ile arayı iyi tutup at yarışı oynamayı öğrenmiş. Nasıl olduğunu anlamadan at yarışından parayı bulup benim dükkanı satın aldı ve yerine futbol sahası yaptırdı. Ekmeğimden oldum ama onun canı sağ olsun.”

Bir Maradona Gerçeği: Tanrı’nın Eli!

O unutulmaz gol nasıl oldu, nasıl fark edilmedi, o an hangi refleks ile bu hamleyi yaptı soruları yıllarca konuşuldu durdu. Maradona o topa nasıl çıktı, niye çıktı ama herkes gördü ki sınırlarını zorlayıp adeta uçarak çıktı.

Bu gol hakkında sorumuzu sorduğumuzda Maradona bize şu cevabı verdi:” Arkadaşlar bu golün üstünden uzun bir süre geçti bunu artık dillendirmemek lazım. Rakip kaleci ne kadar uğraşırsan uğraş bana gol atmazsın dedi bende bir yolunu bulacağımı söyledim ve buldum. Baktım ayçiçeği gibi açılmış kaleden bana doğru geliyor yükseldim dokundum topa. Onun hatası boyuma aldanıp beni Karamürsel sepeti sanması oldu. Bu noktada bana küçükken voleybol oynamam konusunda yardımcı olan anneme de teşekkürlerimi iletmek istiyorum. O olmasaydı o el bu kadar meşhur olmazdı. Yine de unutmamak lazım o el benim değil; Tanrı’nın Eli!”

Author

Admin

tabela internetten para kazanma yazılım şirketleri sosyal medya ajansı